بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی
99*9
شعار سازمان جنگلها،مراتع و آبخیزداری
سخن روز

آدمی ساخته ی افکار خویش است فردا همان خواهد شد که امروز می اندیشیده است

پیوند ها


 


 
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گلپایگان از اجرای طرح های مرتعداری در سطح ۴۰ هزار هکتار از مراتع این شهرستان در سال جاری خبر داد.
 
مهدی رمدان با اشاره به ماده سه قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل‌ها و مراتع، اظهار کرد: طرح‌های مرتعداری یکی از سیاست‌های سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در راستای مدیریت مراتع کشور است که در آن ضمن تنسیق (ساماندهی) حدود عُرف مرتعی به تأیید دامداران عُرفهای مجاور رسیده و پس از تهیه طرح مرتعداری، این حدود با معرفی بهره بردار به دفترخانه اسناد رسمی و عقد قرارداد رسمی، تثبیت می‌شود و به مدت ۱۰ سال قابلیت اجرا پیدا می‌کند و پس از آن نیز قابل تمدید خواهد بود.
 
وی مطالعه دقیق خاک، اقلیم، پوشش گیاهی و سایر پارامترهای طبیعی برنامه مدیریتی خاص هر مرتع را از مزایای تهیه طرح‌های مرتعداری دانست و افزود: در تهیه طرح‌های مرتعداری، علاوه بر در نظر گرفتن بهره برداری پایدار از مراتع، نیازمندی‌ها و مشکلات بهره برداران نیز مد نظر قرار می‌گیرد و با پیش بینی برنامه‌های احیا و اصلاح مراتع، اجرای برنامه‌های مکانیکی، سازه‌ای و آموزشی این نیازها مرتفع می‌شود.
 رییس اداره منابع طبیعی و ابخیزداری شهرستان گلپایگان ادامه داد: همه هزینه‌های اجرای طرح‌های مرتعداری و درآمدهای ناشی از پروژه‌های پیش بینی شده برآورد و سود حاصل از اجرای طرح در یک برنامه ۱۰ ساله محاسبه می‌شود.
 
وی خاطر نشان کرد: به منظور تقویت معیشت بهره برداران در سال‌های اخیر برنامه‌ریزی روی منابع غیر علوفه‌ای موجود در مراتع مانند بهره برداری از گونه‌های دارویی، صنعتی و خوراکی مد ّ نظر قرار گرفته وبا تهیه طرح‌های مرتعداری تلفیقی، بهره برداری از مراتع به سوی منابع غیر وابسته به علوفه‌ی مرتع رفته است که این امر به طور جدی در دستور کار اداره کل متبع قرار دارد.
 
رمدان یادآور شد: طبق تصمیم سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در سال جاری به میزان ۱۵ میلیون هکتار از اراضی مرتعی کشور تحت پوشش طرح‌های مرتعداری قرار می‌گیرد که سهم استان اصفهان از این میزان یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار است که برنامه‌ریزی و تمهیدات لازم برای آن در نظر گرفته شده است.
روابط عمومی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گلپايگان
 
 
بازدید : 126
4 شهريور 1399 ساعت 07:51 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
ارتباط با ریاست اداره
                          
ملاقات مردمی با رئیس اداره
روزهای دوشنبه
تلفن تماس: 03157442500
داخلی 12
 

 
همیار طبیعت
1400
ارديبهشت
يكشنبه
26
اوقات شرعی
مترجم سایت
آمار بازدید سایت
  • کل بازدید : 43399
  • بازدید امروز : 90
  • بازدید دیروز : 92
  • بازدید این ماه : 1131
  • بازدید ماه قبل : 1558
پیش بینی آب و هوای گلپایگان
پیشخوان